Stwórz swoje miejsce do zamieszkania

Budownictwo

Budowa domu – na czym nie trzeba oszczędzać?

W ciągu ostatnich kilku lat w stworzonym przez nas państwie o wiele wzrosło budownictwo domów jednorodzinnych, coraz więcej takich domów mieszkalnych budują deweloperzy, znacznie więcej również jest tego rodzaju inwestycji osób indywidualnych, jakie zlecają budowę domu wykwalifikowanej ekipie budowniczej. Jest to dopuszczalne z uwagi chociażby na fakt, iż relatywnie taniej wolno wybudować własny dom w porównaniu do zakupu gotowego już lokalu mieszkalnego w obiektu wielorodzinnym w solidnej lokalizacji, głównie dotyczy to najogromniejszych miast stworzonego przez nas kraju.

Przed budową własnego domu z pewnością najistotniejszymi zagadnieniami będzie znalezienie właściwej działki pod stworzona przez nas inwestycję i oszacowanie, jakie projekty domów są dostępne – chodzi oczywiście o projekty już gotowe, oferowane w katalogach.

Jeśli okaże się, iż dany projekt nadzwyczaj nam odpowiada, jednak nasze finanse są trochę za szczupłe dla sfinalizowania oczywiście tej inwestycji, mamy do wyboru 3 wyjścia. Pierwszym będzie poszukanie rezerwy finansowej, by jednak sfinalizować dany projekt, jako w największym stopniu nam odpowiadający. Następne rozwiązanie to wybór innego projektu, takiego który będzie przedstawiał dom w niższej cenowo półce inwestycyjnej. Trzecia opcja to pozostanie przy wyselekcjonowanym na wstępie projekcie, niemniej jednak obniżenie kosztów budowy stworzonego przez nas domu.

Wybierając to trzecie wyjście należy niemniej jednak pamiętać, że są kwestie, kiedy tak właściwie realizowana jest budowa domu, na których całkiem nie wolno oszczędzać – oraz tego powinniśmy bezwzględnie przestrzegać. Z pewnością nie należy oszczędzać na jakości fundamentów, a wobec tego beton do ich wykonania powinien być należytej jakości, najpoprawniej jest zamówić gotowy cement w przetestowanej na rynku jednostce gospodarczej.

Na niektórych detalach, jak ogroczenie na czas budowy można – więcej na barierki tymczasowe. Kolejna kwestia to ocieplenie obiektu – od tego będzie zależała termoenergetyczność domu, a więc przyszłe rachunki za jego ogrzanie. Nie można oszczędzać także na jakości poszczególnych instalacji, a w następstwie tego wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej czy gazowej – to będzie stanowić o stworzonym przez nas bezpieczeństwie, jako przyszłych użytkowników inwestycji i sprawnym funkcjonowaniu domu jako całości.

Warto też przeczytać: