Stwórz swoje miejsce do zamieszkania

Budownictwo

Projekt budowy domu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Aby wybudować dom potrzebne jest sporządzenie planu nazywanego szkicem budowlanym. Mamy prawo też go nazywać projektem architektonicznym, w jakiego skład wchodzą wszystkie rysunki oraz obliczenia. Również szkice, jak oraz wszystkie rachunki są tutaj kluczowe. Już przy budowie trzeba precyzyjnie przestrzegać wytycznych zawartych w projekcie. Możliwe odstępstwa od projektu mogą zakończyć się klęską budowlaną.

Misją architekta jest nie tylko zaprojektowanie obiektu, układu pomieszczeń, czy nawet sporządzenie elewacji, lecz też wyliczenie wszelkich obciążeń, odporności pojedynczych materiałów na wszystkie warunki, objaśnienie ich trwałości i wytrzymałości. Praktycznie budowa domu bez odpowiednio sporządzonego projektu jest nie dopuszczalna.

Planem takim ma okazję się zając architekt, lub też grupa projektantów, gdzie na przykład jeden sporządza rysunki techniczne, a drugi funkcjonuje nad tematami traktującymi mechaniki budowli, która to w obszernej mierze odnosi się do wszystkich obliczeń. Przy większych inwestycjach ma okazję pracować pokaźniejsza grupa projektantów, jacy to muszą zadbać o każdy detal i ściśle ze sobą współdziałać – więcej o tym na pomieszczenia gospodarcze w domu. Co może obejmować projekt architektoniczny? W głównej mierze mówimy tutaj o rzutach pojedynczych kondygnacji. Każdy taki szkic sporządza się oddzielnie oraz muszą się one ze sobą pokrywać. Rzut zawiera rozkład wszystkich pomieszczeń użytkowych, ścian nośnych oraz wydziałowych, otworów drzwiowych i okiennych, jak też wszystkich otworów wentylacyjnych oraz kominowych, ciągów schodów oraz wyliczenie pomieszczeń sanitarnych. Do tego dodane są wszelkie wymiary.

Powinniśmy także sporządzić rzut więźby dachowej, przypuszczalnych stropów, a również przekroje pionowe, jakie definiują wysokości pomieszczeń, a również grubości poszczególnych szczegółów stanowiących posadzki i stropy. Niemniej jednak, żeby budowa domu była możliwa wymagane jest jeszcze rozrysowanie poszczególnych szczegółów, jakie są odpowiedzialne za łączenie poszczególnych elementów konstrukcji budynku. Niezwykle ważne okazują się obliczenia, które w ogromnej mierze traktują obciążeń funkcjonujących na budynek, nacisku stropów na ściany, konstrukcji więźb, klatek schodowych itp. Na koniec w oparciu o pełny projekt przygotowuje się obrysy elewacji obiektu.

Warto też przeczytać: